OZ ŠANCA PRE PEČEŇ 04.- 06.10.2024 – KÚPELE LÚČKY

Opäť sa chcem podelíť o nové poznatky a zážitky zo stretnutia s významnými lekármi z medicínskeho odboru „ Hepatológia“ a samozrejme aj zo stretnutia s milými priateľmi z OZ Šanca pre pečeň.

Všetky prednášky boli zaujímavé, obohacujúcu, motivujúce. Na mňa, myslím, že nie iba na mňa najviac zapôsobili slová Doc. Ľubomíra Skladného. Čím ma zaujal? Zameral sa na psychiku tak pacientov, ako aj ich blízkych príbuzných pri riešení náročných zdravotných problémov.

Hovoril o tom, že neexitujú iba dobré a zlé veci. Všetko zlé je niečo dobré, ako hovorí slovenské príslovie. Zdôraznil, že to platí aj opačne. Nikto nerobí zlé veci vedome, ak áno je to chorý človek. Od takého človek treba utekať.

Jeho ďalšie slová hovorili o tom, že „ choroba je naša vec“. Mali by sme mať na zreteli, ako si udržať svoje zdravie. Často sa utiekame k medicíne, lebo potrebujeme liečiť, ale zabúda sa na úlohu uzdravovať a udržiavať si svoje zdravie. Ľudia často podceňujú psychiku, najmä ľudia vo vyššom veku by mali dbať na to, ako si nájsť čas pre seba. Majú na to nárok. Nemalo by sa zabúdať na „povestné tri groše“.

Veľkou dilemou medicíny i spoločnosti je, kde nechať ľudí umierať. Zdôraznil, že dobitie srdca neznamená koniec. Poukázal na etické aspekty komunikácie s umierajúcim. Myslím si, že každý z nás si uložil myšlienku, že „posledná košeľa je už bez vrecka“. Áno, nič si neodnesieme z tohto sveta, treba na to pamätať a šetriť si svoje zdravie.

MUDr. Marek Rác, PhD., sa zameral na obezitu, na rizikový faktor mnohých civilizačných chorôb, vrátane Steatózy pečene (stukovatenej pečene). Zdôraznil význam stravovania, kvalitu potravín a vplyv pohybovému režimu. Dôležitá je tiež pohoda, aby sme si stres nekompenzovali jedlom.

MUDr. Daniel Havaj, oznámil prítomných s výsledkami projektu SIRIUS. Zdôraznil význam prevencie. Žiaľ, Slovensko je prvé na svete vo výskyte cirhózy pečene. Slovenská hepatologická spoločnosť pripravila tento program práve z aspektu zníženia úmrtnosti na choroby pečene.

MUDr. Daniela Žilinčanová, sa zamerala na problematiku transplantácie pečene od živého darcu. Odpovedala na otázky z pléna. Transplantácie robí IKEM – Inštitút klinickej a experimentálnej medicíny. Lekári úzko spolupracujú aj napriek legislatívnym problémom (rôzne zákony SR a CZ). Zdôraznila tiež etický problém príbuzných: tak darcov, ako aj pacientov. Táto náročná téma bude zaradená do programu na najbližšie edukačné stretnutie OZ.

autor: Anna Čunderlíková